NAUJIENOS

S. Zaksaitė: kūrybingi sprendimai sumažina vinių ir virvių poreikį

Europos Sąjungos Tarybai šiuo metu pirmininkaujanti Italija kartu su Europos Taryba gruodžio 6–7 d. Romoje (Italija) surengė tarptautinę konferenciją „Conference on Integrity in Sport“, kurioje, be kita ko, aptarti ir kovos su manipuliavimu sporto varžybomis klausimai. Pagal Europos Tarybos išplėstinį dalinį susitarimą dėl sporto (angl. Enlarged Partial Agreement on Sport, EPAS) vykusiame renginyje Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) Garbingo žaidimo komisijos pirmininkė ir Lietuvos socialinių mokslų centro Teisės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Salomėja Zaksaitė pristatė FIDE manipuliacijų sporto varžybomis tyrimų praktiką.

Pradėdama pranešimą mokslininkė teigė, kad tiriant manipuliacijas šachmatų ir kitų mažesnių sporto federacijų situacija dėl suvaržytų tyrimų galimybių atrodo lyg kilusi iš gūdžiųjų viduramžių. Pavyzdžiui, Tarptautinė šachmatų federacija, tirdama manipuliacijas, neturi teisės reikalauti parodyti kompiuterius ar mobiliuosius telefonus. Maža to, tyrimą apsunkina ir ribotas finansavimas bei žmogiškųjų išteklių stoka.

Visgi, net ir esant tokiai situacijai, įmanoma atrasti naujų išeičių. Viena jų – „apversti“ įrodinėjimo pareigą, perleidžiant ją turnyrų organizatoriams. Tokiu būdu jau pastarieji turės įrodyti, kad varžybos nebuvo manipuliuojamos. Neįvykdžius atitinkamos pareigos, varžybos nebūtų reitinguojamos bei neįskaitomos tarptautinės normos. Svarbu pabrėžti, kad tokiu atveju sankcijos tegali būti drausminio, o ne baudžiamojo pobūdžio. Kitas būdas išeiti iš susidariusios situacijos – inkriminuoti ne manipuliacijas sporto varžybomis, o piktnaudžiavimą žaidimu. Atitinkamas žingsnis taip pat reikalautų kur kas mažesnės įrodomosios galios.

Užbaigdama pranešimą, mokslininkė konferencijos dalyvius perkėlė ant Leonardo da Vinčio prieš 500 metų sukurto kritinės padėties tilto. Anksčiau aptarta federacijų kovos su manipuliavimu sporto varžybomis situacija, pasak jos, šiek tiek primena tokį italų genijaus sukurtą tiltą, kuris neturi nei vinių, nei virvių, tačiau dėl gravitacijos vis tiek išsilaiko. Kad ir kaip būtų paradoksalu, tačiau tokia situacija gali būti netgi pamokanti – neturėdama baudžiamajai justicijai priskiriamų funkcijų, šachmatų bendruomenė vis tiek eina tinkama linkme ir kūrybingais būdais bando kovoti su manipuliacijomis sporto varžybomis.

Dr. Salomėjos Zaksaitės pranešimą anglų k. galima peržiūrėti čia (nuo 3:31:44 iki 3:39:30 bei klausimų sesija nuo 4:05:50 iki 4:26:24).