NAUJIENOS

Siekiant paimti nusikalstamu būdu gautą turtą – įrankių paieškos baudžiamojoje ir civilinėje teisėje

2024 metų antrajame VDU Baltic Journal of Law & Politics numeryje buvo išleista „Turto legalizavimo kriminalizavimas nusikalstamo pelno kontrolės strategijų sistemoje“ (LEKOSTRA) projekto komandos dr. Skirmanto Bikelio, dr. Dariaus Prankos ir Godos Dainauskaitės publikacija „Penal Vs. Confiscation-Only Approaches in Money Laundering Control“.

Straipsnyje nagrinėjami du pagrindiniai nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo kontrolės būdai – baudžiamasis ir civiliniu konfiskavimu grįstas. Remdamiesi teismų nuosprendžių, sprendimų ir nutarimų kiekybine ir kokybine analize, autoriai norėjo pažiūrėti kur ir kiek toli veda baudžiamasis ir civilinis kelias, siekiant paimti nusikalstamu būdu įgytą turtą.

Liūdnoki baudžiamojo persekiojimo rezultatai, bet tik iki tol, kol nepereinama į procesą dėl turto pripažinimo bešeimininkiu civilinio proceso tvarka. Įdomus baudžiamosios ir civilinės justicijos bendradarbiavimo rezultatas.

Įdomu, kad panašus posūkis iš turto legalizavimo persekiojimo į alternatyvų kelią dabar yra karšta tendencija mūsų regione. Latviai, vokiečiai, mes (turime netgi dvi civilines alternatyvas tokiam posūkiui) testuojame inovacijas (tiesa, jos turi reikšmingų skirtumų) ir jos duoda stebėtinai gerų rezultatų. Kartu, atsiveria kelias diskusijai, ar ne per daug geri šie rezultatai, ar šis konfiskavimo metodas yra subalansuotas ir sąžiningas? Kol kas nei Europos Komisija (apie Vokietiją), nei Europos Sąjungos Teisingumo Teismo generalinis advokatas (apie Latviją), nei Vokietijos ar Lietuvos Aukščiausieji Teismai didelių priekaištų neturėjo.

Publikacija galite rasti čia.

Projektą „Turto legalizavimo kriminalizavimas nusikalstamo pelno kontrolės strategijų sistemoje“ (LEKOSTRA) finansuoja Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-MIP-23-40.