NAUJIENOS

Parengta Lietuvos teismų praktikos korupcinio pobūdžio bylose tyrimo ataskaita

Lietuvos teismų portale buvo paviešintas LSMC Teisės instituto mokslininkės dr. Salomėjos Zaksaitės atliktas tyrimas „Lietuvos teismų praktikos korupcinio pobūdžio bylose tyrimas (analizė) įrodymų ir įrodinėjimo bei skiriamų bausmių aspektais“.

Tyrimo metu buvo analizuojama Lietuvos teismų praktika korupcinio pobūdžio bylose pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 225 (kyšininkavimas), 226 (prekyba poveikiu) ir 227 (papirkimas) straipsnius. Pagrindinis tyrimo tikslas – įvertinti baudžiamosios politikos dėl korupcinių nusikaltimų įgyvendinimą, taip pat, atliepiant tarptautinių organizacijų Lietuvai teiktas pastabas, buvo vertinamas įrodinėjimo standartų taikymas ir teismų skiriamų bausmių griežtumas.

Tyrimo ataskaitoje dr. Salomėja Zaksaitė įvardija pagrindinius korupcinio pobūdžio veikų bruožus, skiriančius šias veikas nuo kitų teisės pažeidimų, pavyzdžiui, veiksmų slaptumas bei „tradicinės“ aukos, duodančios pirminius parodymus, nebuvimas. Mokslininkė pateikia korupcinio pobūdžio bylų nagrinėjimo trūkumus, kai teisė taikoma pernelyg formaliai, neretai vadovaujamasi redukcionistiniu požiūriu ir stokojama tarpdisciplininių (ekonominių, kriminologinių, politologinių) žinių kontekstualizuojant veiką ir jos aplinkybes. Vis tiktai, S. Zaksaitė pažymi, išvardyti trūkumai yra labiau susiję su bendra teisine kultūra ir bylų nagrinėjimo lygmeniu (standartu), o ne su įrodinėjimo standartu pačiu savaime. Įrodinėjimo standartas, suponuojantis, kad dėl nuteistojo kaltumo neturėtų likti jokių pagrįstų abejonių, Lietuvoje yra vienodas visų kategorijų baudžiamosiose bylose.

Autorė viliasi, kad tyrimas prisidės prie esamos teismų praktikos tendencijų ir iššūkių identifikavimo, taip siekiant tobulinti teisės taikymą nagrinėjant korupcinio pobūdžio (baudžiamąsias) bylas.

Dr. S. Zaksaitės atlikto tyrimo ataskaitą galite rasti čia.