LIETUVOS SOCIALINIŲ MOKSLŲ CENTRO TEISĖS INSTITUTAS

NAUJIENOS

Škotijos planai nustatyti minimalią alkoholio kainą gali būti įgyvendinti

[:lt]

Lietuvos teisės instituto mokslininkė  dr. Agnė Limantė

ES valstybės jau ilgą laiką laužo galvas, kaip riboti alkoholio vartojimą savo šalyse. Ne viena jau padidino akcizą alkoholiui, ribojama alkoholio reklama, parduotuvės negali padavinėti alkoholio nustatytomis valandomis. Vis dėlto, nepanašu, kad problema būtų išspręsta ar itin sumažinta.

Naują mintį kaip padidinti pigaus alkoholio kainą ir taip sumažinti alkoholizmą bando įgyvendinti Škotija.

Nuo 2012 m. Škotija siekia pakelti pigių rūšių alkoholio kainą susiejant ją su minimalia alkoholio vieneto kaina.  2012 m. buvo priimtas įstatymas dėl minimalios alkoholinių gėrimų kainos, tuomet vyriausybė ėmėsi tolesnių veiksmų ir parengė atitinkamą dekretą. Šis dekretas numato, kad minimali alkoholio vieneto kaina mažmeninėje prekyboje būtų 0,50 svaro sterlingų (GBP) – apie 0,70 euro. Įprastiniame vyno butelyje yra apie 9-10 alkoholio vienetų, pusėje litro degtinės – apie 20 alkoholio vienetų.

Visgi, kaip ir buvo tikėtasi, šiam naujam reguliavimui dar nespėjus įsigalioti, jam pasipriešino Scotch Whisky Association bei keletas kitų interesų grupių. Jos šią valstybės politiką užginčijo Škotijos teisme, be kita ko teigdamos, kad minimalios kainos nustatymas riboja laisvą prekių judėjimą ES. Ginčas pasiekė ES Teisingumo Teismą, kuris pernai gruodį priėmė sprendimą, nurodantį, kad Škotijos numatyta minimali alkoholio vieneto kaina iš tiesų riboja laisvą prekių judėjimą ES. Visgi Teismas pažymėjo, kad ši priemonė gali būti pateisinta visuomenės sveikatos apsauga – tačiau tik tuomet, jei kitos priemonės (tokios kaip akcizų didinimas) pasirodytų neveiksmingos.

Po šio ES Teisingumo Teismo išaiškinimo byla grįžo į Škotijos teismus, kurie turėjo iš naujo įvertinti minimalios alkoholio vieneto kainos veiksmingumą ir būtinybę. Svarstymai užtruko beveik metus – penktadienį, spalio 21 d. Škotijos teismas pagaliau priėmė sprendimą. Jame nurodoma, kad kitos galimos alkoholio vartojimo mažinimo priemonės yra mažiau veiksmingos, todėl, teismo nuomone, siūlomas minimalios alkoholio vieneto kainos nustatymas pagrįstas ir pateisinamas.

Pažymėtina, kad sprendimas dar gali būti apskųstas (kas tikriausiai ir bus padaryta) Jungtinės Karalystės Aukščiausiajam Teismui.

Minimalios alkoholio vieneto kainos nustatymo galimybė yra susilaukusi dėmesio ir kitose ES šalyse. Airija jau pradėjo atitinkamų teisės aktų priėmimo procesą,  apie tokius planus yra pareiškusi ir kaimyninė Estija.

 

[:]