NEWS

Mokslininkai ir praktikai diskutavo apie civilinį turto konfiskavimą

[:lt]

Vienas pirmųjų darbų Seimo pavasario sesijoje yra įstatymo dėl civilinio turto konfiskavimo projekto svarstymas. Lietuvos teisės institutas (LTI) Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto kvietimu surengė mokslinę-praktinę konferenciją, kurioje buvo pristatyti LTI mokslininko Skirmanto Bikelio kartu su Simonu Mikšiu parengtos mokslo studijos „Civilinio turto konfiskavimo perspektyvos Lietuvoje“ rezultatai (su visu studijos tekstu nemokamai galima susipažinti čia: https://teise.org/wp-content/uploads/2019/02/Konfiskavimas.pdf), apie juos diskutuota su suinteresuotų institucijų atstovais ir kitais konferencijos dalyviais.

Seime vykusią konferenciją sveikinimo žodžiu pradėjo premjeras Saulius Skvernelis, pabrėžęs, kad civilinio turto konfiskavimo institutas turi būti įdiegtas Lietuvoje. LTI Mokslo tarybos pirmininko pavaduotoja dr. Rūta Vaičiūnienė sakė, jog ši mokslinė konferencija, sulaukusi didelio praktikų susidomėjimo, yra puikus mokslo ir teisės praktikos sinergijos pavyzdys, kai mokslo tyrimai atliepia praktikos poreikius ir aktualijas, o praktika ir įstatymų leidyba gali pasinaudoti mokslinių tyrimų rezultatais.

„Kalbant apie mokslo svorį ir pripažinimą tarptautinėje erdvėje, reikia suprasti, kad tik tada, kai išanalizuosime, ką darome nacionaliniu lygmeniu, būsime įdomūs ir tarptautinei bendruomenei“, – sakė dr. R. Vaičiūnienė.

Pirmojoje konferencijos dalyje dviem valandos trukmės pranešimais dr. Skirmantas Bikelis išsamiai pristatė atlikto tyrimo rezultatus, Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką, baudžiamųjų procesų dėl neteisėto praturtėjimo Lietuvoje apibendrinimą, esmines tiek baudžiamosios atsakomybės už neteisėtą praturtėjimą, tiek civilinio turto konfiskavimo problemas, atsakė į auditorijos klausimus. 

„Procesai dėl neaiškios kilmės turto konfiskavimo yra ir bus labai sudėtingi. Tai tarsi tikslas nuskristi į Marsą. Kad tikslą įgyvendintume, turime itin kruopščiai ir kokybiškai paruošti reikiamus teisės aktus, nes to nepadarius pasekmės gali būti gan apgailėtinos“, – konferencijoje sakė dr. S. Bikelis.

Antrojoje konferencijos dalyje pristatytas išvadas ir problemas komentavo praktikai ir politikai. Diskusijos dalyviai iš esmė pritarė tyrimo išvadoms, kad neteisėto praturtėjimo kriminalizacija nepateisino į ją dėtų lūkesčių ir patvirtino skeptikų prognozes. Savo ruožtu buvo vieningai pritarta, kad civilinio turto konfiskavimo institutas galėtų rasti savo vietą Lietuvos teisinėje sistemoje. Kartu buvo pateikta nemažai pastabų dabartiniam Turto civilinio konfiskavimo įstatymo projektui, sutarta, kad jį dar reikėtų stipriai tobulinti.

Konferencijoje S. Bikelis pasidžiaugė, kad šį kartą nenutiko taip, kad pirma buvo priimti įstatymai, o tik paskui atliekama jų analizė. Šiuo atveju mokslo studija jau pristatyta, o įstatymų projektai svarstomi Seime ir galės būti koreguojami tiek pagal mokslo, tiek pagal praktikų išsakytas pastabas.

„Ši konferencija ir diskusija yra svarbus žingsnis įstatymo kokybės link“, – sakė S. Bikelis.

[:]