INSTITUTE OF LAW AT THE LITHUANIAN CENTRE FOR SOCIAL SCIENCES

NEWS

Pokalbis tinklalaidėje su dr. R. Vaičiūniene apie lytiškumo raišką pataisos namuose

[:lt]

 

2021 m. rugsėjo 16 d. „LRT Klasikos“ naujoje tinklalaidėje „72 atspalviai“ buvo kalbinama sociologė, kriminologė, Lietuvos socialinių mokslų centro Teisės instituto Kriminologinių tyrimų skyriaus vedėja ir vyresnioji mokslo darbuotoja Rūta Vaičiūnienė. Instituto neseniai išleistos monografijos „Defeminizuotas baudžiamasis teisingumas: nuteistų moterų baudimo praktikos ir subjektyvios bausmės patirtys“ bendraautorė kalbėjo apie vyriškumo ir moteriškumo raišką įkalinimo įstaigose, lytiškumo poveikį asmenų socialinei padėčiai ir elgesiui.

Pasak laidos vedėjų, nors lytiškumo raiška yra labai svarbi tiek moterims, tiek vyrams, pats lytiškumas – tai daugialypė ir sunkiai griežtiems apibrėžimams pasiduodanti socialinė sritis, kuri tampa kultūrinių karų objektu. Tinklalaidės viešnia R. Vaičiūnienė, kalbėdama apie įkalintus vyrus ir moteris, teigė, kad jie, prisitaikydami prie kalėjimo kasdienybės ir socialinio gyvenimo, tarsi užsisklendžia prisidengdami fasadiniu, labiausiai toje aplinkoje priimtinu, „lyties rūbu“. Dėl šios priežasties, toliau dėstė mokslininkė, pataisos namuose dažniausiai išreiškiamas ar net palaikomas stereotipinis vyriškumas ar moteriškumas, kuris sustiprinamas darbo, užimtumo ir laisvalaikio formomis, išimtinai orientuotomis į tradicinius lyties vaidmenis. Pasak R. Vaičiūnienės, moterys yra baudžiamos ne tik dėl įvykdytos nusikalstamos veikos, bet ir dėl norminio moteriškumo standartų, besiremiančių pasyvios, paklusnios, nuolankios, rūpestingos, motiniškos moters vaidmeniu, sulaužymo. Būtent dėl to moterys, atlikdamos laisvės atėmimo bausmę, neretai investuoja ir tiki tradicinio moters vaidmens rekonstrukcija.

Galiausiai mokslininkė išreiškė viltį, kad tėvystės įgūdžių lavinimo programos įkalinimo įstaigose laikui bėgant taps paskata ne tik reikiamiems socialiniams įgūdžiams įgyti, bet ir permąstyti tradicinius lyties vaidmenis, kurie neretais atvejais ir tampa viena iš nusikalstamo elgesio sudedamųjų dalių.

Visą „72 atspalvių“ tinklalaidę su R. Vaičiūniene galima perklausyti here.

Nuotrauka – „LRT Klasika“.

[:]