INSTITUTE OF LAW AT THE LITHUANIAN CENTRE FOR SOCIAL SCIENCES

NEWS

Įkalinimo patirtys užsienyje ir Lietuvoje

[:lt]

Lietuvos teisės instituto mokslininkė Rūta Vaičiūnienė kartu su kolega Gavin’u Slade’u iš Glazgo universiteto (JK) Europos kriminologus vienijančiame žurnale „European Journal of Criminology“ paskelbė straipsnį, skirtą laisvės atėmimo bausmės atlikimo Lietuvoje ir įkalinimo užsienyje patirčių bei sąsajų lyginamajai analizei.

Straipsnyje apžvelgiama, kaip globali politika ir mobilumas veikia įkalinimo sampratas ir subjektyvius išgyvenimus. Laisvės atėmimo bausmę Lietuvoje atliekantys ir įkalinimo patirties užsienyje turintys asmenys akcentuoja tiek Lietuvos įkalinimo sistemos trūkumus, tiek privalumus, padedančius prisitaikyti ir išgyventi kalėjimo sąlygomis.

Tyrimas atskleidė, kad tyrimo dalyviai jaučiasi kur kas komfortiškiau savoje baudžiamojoje sistemoje, kuri pasižymi autonomiškumu, bendruomeniškumu bei kolektyvine kalinimo forma, todėl Vakarų šalių pavyzdžiu paremtas reformas laiko grėsme jiems puikiai pažįstamai kalinimo tradicijai. Kalintieji geba kritiškai įvertinti tokių reformų pasekmes, pakeisiančias jų kasdienybę, santykius, socialinį gyvenimą.

Taigi šis tyrimas kviečia pažvelgti į Lietuvos įkalinimo sistemą ir jos pertvarką ne tik tarptautinių kalinimo standartų ir rekomendacijų prasme, bet ir pačių kalinčiųjų akimis, subjektyvių patirčių ir vertinimų kontekste.

Visą publikacijos tekstą galima rasti čia: http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1477370817726716

[:]