NAUJIENOS

Tėvų vykdomo vaikų grobimo problematika Lietuvos ir Lenkijos teismų praktikoje – tendencijos, skirtumai ir iššūkiai

Oksfordo universiteto leidyklos 2025 m. moksliniame žurnale „International Journal of Law, Policy and the Family“ pasirodė Lietuvos socialinių mokslų centro (toliau – LSMC) Teisės instituto publikacija. LSMC Teisės instituto mokslininkė dr. Agnė Limantė kartu su Jogailos universiteto Teisės fakulteto Tarptautinės privatinės teisės centro darbuotoja dr. Anna Wysocka-Bar publikavo straipsnį „Cross-Border Child Abduction from the UK: Comparative Analysis of Polish and Lithuanian Court Cases“ (liet. „Tarptautinis vaikų grobimas iš Jungtinės Karalystės: Lenkijos ir Lietuvos teismo bylų lyginamoji analizė“).

Dr. Agnė Limantė ir dr. Anna Wysocka-Bar analizavo Lietuvos ir Lenkijos teismų bylas, kuriose nagrinėjami tėvų vykdomi vaikų grobimai – atvejai, kai vienas iš vaikų tėvų – Lietuvos arba Lenkijos pilietis, gyvenęs Jungtinėje Karalystėje ir vėliau grįžęs į savo gimtąją šalį, be kito tėvo sutikimo paima, t. y. galimai pagrobia, savo vaiką (-us).

Publikacijoje pateikta išsami lyginamoji teismų praktikos analizė apėmė penkerių metų (nuo 2019 iki 2023 m.) Lietuvos ir Lenkijos teismų bylas, kurios yra glaudžiai susijusios su 1980 metų Hagos konvencijos dėl tarptautinio vaikų grobimo įgyvendinimu bei interpretacija.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kokius teisinius etapus turi įveikti teismai, siekdami nustatyti galimus tėvų vykdomus vaikų pagrobimus ir nuspręsti galimą vaiko (-ų) (ne)grąžinimą į Jungtinę Karalystę, remiantis 1980 m. Hagos konvencija, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika ir kitais dokumentais. Be to, autorės apžvelgia šių teisės pažeidimų statistinius duomenis, o galiausiai aptaria esminius skirtumus tarp Lietuvos ir Lenkijos teismų praktikos tėvų vykdomo galimo vaikų grobimo bylose.

A. Limantės ir A. Wysocka-Bar publikacija.