LIETUVOS SOCIALINIŲ MOKSLŲ CENTRO TEISĖS INSTITUTAS

NAUJIENOS

Instituto mokslininkė aptaria Bruselio IIa reglamento taikymui svarbią LAT nutartį

[:lt]

Projekto „ES teisėjų mokymai dėl Bruselio IIa reglamento: nuo Pietų iki Rytų“ rėmuose sukurtame portale http://brussels2family.eu paskelbtas Lietuvos teisės instituto mokslininkės dr. Agnės Limantės tekstas The Supreme Court of Lithuania Rules on Habitual Residence and Conditions for Prorogation. Mokslininkės straipsnyje aptariama neseniai priimta Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) nutartis, kurioje taikytas Briuselio IIa reglamentas bei pateikti svarbūs išaiškinimai dėl nuolatinės (įprastinės) gyvenamosios vietos sampratos bei jurisdikcijos prorogacijos taikymo sąlygų.

2016 m. spalio 20 d. LAT Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija priėmė nutartį byloje dėl tėvystės nustatymo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo vaikui priteisimo pagal ieškovės D. B. kasacinį skundą (Civilinė byla Nr. 3K-3-426/2016). Kadangi bylos šalys gyvena Airijoje, šioje byloje buvo taikytas Briuselio IIa reglamentas ir galiausiai, nustatęs, kad byla nėra teisminga Lietuvos teismams (ginčas turi būti nagrinėjamas Airijos teismuose), LAT skundą atmetė. Vis dėlto, savo nutartyje LAT detaliai išdėstė aplinkybes, kurios svarbios ir turi būti vertinamos siekiant nustatyti, kurioje valstybėje yra vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta – tai neretai yra itin reikšminga siekiant nustatyti teismingumą tėvų pareigų bylose, nagrinėjamose taikant Briuselis II a reglamentą. Teismas taip pat pasisakė dėl reglamento Briuselis II a 12 straipsnio 3 dalies a ir b punktų (jurisdikcijos prorogacijos sąlygos) tarpusavio santykio. Įdomu, jog LAT teisėjų kolegija savo nutartimi iš esmės ištaisė oficialios reglamento redakcijos lietuvių kalba klaidas: išanalizavusi reglamento Briuselis II a tekstą lietuvių kalba ir atlikus lyginamąją analizę kitomis kalbomis, įvertinusi reglamento tikslus ir jį aiškinančią ESTT praktiką, teisės doktriną, teisėjų kolegija konstatavo, kad 12 straipsnio 3 dalies a ir b punktuose įtvirtintos sąlygos turi būti aiškinamos ne kaip alternatyvios, o kaip kumuliatyvios.

Kaip žinoma, kad portalas http://brussels2family.eu sukurtas ir veikia tęsiant tarptautinio projekto „ES teisėjų mokymai dėl Bruselio IIa reglamento: nuo Pietų iki Rytų“ įgyvendinimą. Projektas finansuojamas Europos Komisijos lėšomis pagal Justice programą. Projekto pabaiga numatoma 2017 metų antroje pusėje.

[:]