LIETUVOS SOCIALINIŲ MOKSLŲ CENTRO TEISĖS INSTITUTAS

NAUJIENOS

Kroatijos teisininkai susipažino su Lietuvos teisine sistema

[:lt]

Pažintinį vizitą Lietuvoje baigė dešimties Kroatijos teisininkų delegacija, kuri mūsų šalyje viešėjo pagal Europos Sąjungos Dvynių programos projektą Kroatijos Respublikoje „Teisėjų akademijos darbo stiprinimas kuriant mokslo programas ir rengiant ekspertų liudijimų mokymus“.

Kroatijos teisininkai per 5 dienas trukusį vizitą aplankė įvairias institucijas, kuriose susipažino su Lietuvos teisine sistema.

Svečiai iš Kroatijos apsilankė Lietuvos teisės institute, kuris yra vienas iš ES Dvynių projekto partnerių, taip pat dalyvavo sustikime su Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininku ir teisėjais, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjais, Lietuvos Respublikos generaliniu prokuroru, Lietuvos teisingumo ministerijos atstovais bei lankėsi Nacionalinėje teismų administracijoje. Nuvykus į Kauną delegacija iš Kroatijos susitiko su Kauno apylinkės teismo teisėjais bei Kauno apygardos prokuratūros vadovais.

Kroatijos teisininkai taip pat turėjo galimybę stebėti Nacionalinės teismų administracijos mokymų centre vykusius mokymus teisėjams ir prokurorams, taip pat susipažino su pagrindinių Lietuvos ekspertinių įstaigų darbu: Lietuvos teismo ekspertizės centru, Valstybine teismo medicinos tarnyba, Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centru.

Projekto tikslas – siekiant stiprinti geresnį bendradarbiavimą su ekspertais liudytojais teisminėse procedūrose, sukurti Kroatijos Teisėjų akademijai profesinio mokymo programą, apimančią ekspertų liudijimų ir teisėjų, prokurorų bei advokatų kompetencijos sritis. Viena iš pagrindinių temų – ekspertų liudytojų vaidmuo (pavyzdžiui, ekspertų liudytojų veiklos sritys ir užduotys bei ekspertų liudijimų naudojimas teisminėse procedūrose).

Kroatijos Teisėjų akademija iš teisėjų ir prokurorų nuolat gaudavo informacijos, jog šioje srityje trūksta žinių. Viena iš priežasčių yra tinkamo teisminio mokymo trūkumas, kuris padėtų teismo pareigūnams gauti ir įsisavinti žinias apie esamas problemas, kurios galėtų būti sprendžiamos ar tikslinamos ekspertų liudytojų ir kurios ekspertams liudytojams aiškiau nubrėžtų tikslus. Mokymas šioje srityje leis pagerinti teismų procesų kokybę, nes ekspertai liudytojai dėl savo specializuotų žinių konkrečioje srityje padėtų teisėjams ir prokurorams spręsti bylas ir priimti teisingus sprendimus.

Projekto partnerių pasiūlytos paslaugos: kvalifikuotų ir pripažintų ekspertų darbas projekte; ekspertų žinių ir patirties perdavimas mokymuose, praktiniuose užsiėmimuose ir seminaruose; abipusiai naudingos ir efektyvios partnerystės plėtojimas tarp abiejų šalių ekspertų.

Projekto partneriai: Lietuvos teisės institutas, Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos Respublikos Generalinė Prokuratūra, Lietuvos Teismo ekspertizės centras, Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija, Centrinė projektų valdymo agentūra.

[:]