LIETUVOS SOCIALINIŲ MOKSLŲ CENTRO TEISĖS INSTITUTAS

NAUJIENOS

Lietuvos teisės instituto mokslininkė – apie Lietuvoje įtvirtinamą individualaus konstitucinio skundo galimybę

[:lt]

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. Lietuvoje fiziniai ir juridiniai asmenys turės teisę tiesiogiai kreiptis į Lietuvos Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikties Konstitucijai. Lietuvos teisės instituto mokslininkė dr. Agnė Limantė savo straipsnyje analizuoja šią svarbią naujovę.

A. Limantė atkreipia dėmesį į tai, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą bus galima tuo atveju, jei konkretaus teisės akto pagrindu priimtas sprendimas pažeidžia konkretaus asmens konstitucines teises ar laisves, o visos kitos teisinės priemonės jau yra išnaudotos. Jei Konstitucinis Teismas priims pareiškėjui palankų sprendimą, nutarimas bus laikomas pagrindu atnaujinti pareiškėjo bylą.

Iki šiol kreiptis į Konstitucinį Teismą turi galimybę tik Seimas, 1/5 Seimo narių, Prezidentas, Vyriausybė ir teismai. Asmenys tiesiogiai neturėjo galimybės kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Mokslininkė savo straipsnyje rašo, kad tokia situacija Lietuvoje dažnai sulaukdavo kritikos, nes daugumoje ES valstybių jau seniai yra galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą tiesiogiai. Lietuvoje ši idėja skynėsi kelią beveik 20 metų, apie šią galimybę diskutavo tiek politikai, tiek akademinė bendruomenė.

Mokslininkės dr. A. Limantės mintis šiuo klausimu galima perskaityti čia: https://verfassungsblog.de/lithuania-introduces-individual-constitutional-complaint/

[:]